• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół Specjalnych w Augustowie

VI AUGUSTOWSKI DZIEŃ TRENINGOWY MATP

Email Drukuj PDF

Dnia 25 kwietnia 2017r odbył się w naszej szkole VI Augustowski Dzień Treningowy MATP. W imprezie wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, nauczania indywidualnego i uczestniczki zespołów rewalidacyjno-wychowawczych. Zgodnie z ideą tego szczególnego dnia, uczestnicy czynnie brali udział w wykonywaniu wybranych aktywności motorycznych, promowali swoje indywidualne możliwości i umiejętności oraz integrowali się ze społecznością szkolną. Miłym akcentem a zarazem „rozgrzewką” przed rozpoczęciem poszczególnych konkurencji był występ nowej uczennicy – Kasi, która zatańczyła do piosenki „Zawody zacząć czas”. W wykonywaniu aktywności motorycznych, wspieraniu i dopingowaniu naszych małych sportowców pomagał gość specjalny, którym był duży, uśmiechnięty królik. Nasi dzielni sportowcy wykonywali zadania najlepiej i najpiękniej jak tylko to oni potrafią, cieszyli się, śmiali, starali się z całych sił. Po wykonaniu wszystkich konkurencji, uczestnicy losowali kolorowe znaczki z podobizną królika, a następnie w grupach układali hasła na temat sportu, które później wspólnie zostały odczytane. Na zakończenie Pani Wicedyrektor pogratulowała uczestnikom imprezy a także wręczyła pamiątkowe dyplomy, medale i upominki. Jak co roku, był to wyjątkowy dzień, pełen radości, uśmiechu, ruchu, przezwyciężania wszelkich słabości i okazywania ogromnej siły i woli ducha. Serdecznie wszystkim dzielnym sportowcom dziękujemy i gratulujemy !

p. Daria Dębowska, p. Agata Renda

n

„Ratujemy i uczymy ratować”

Email Drukuj PDF

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II w Augustowie uczestniczyli w zajęciach w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Podczas zajęć uczniowie doskonalili umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Uczniowie uczyli się prawidłowego uciskania klatki piersiowej z wdechami ratowniczymi przy wykorzystaniu fantomów. Na zakończenie wspólnie obejrzeliśmy film podsumowujący „Doktor Kręciołek.”

 

Łańcuch przeżycia to 4 proste czynności, dzięki którym osoby poszkodowane w wypadkach mają największe, nawet 90 % szanse na przeżycie.

Dla przypomnienia – czynności wchodzące w skład łańcucha przeżycia:

1. Zadzwoń po pomoc!
Im szybciej wezwiemy Pogotowie Ratunkowe (999 lub 112), tym dajemy większą szansę na przeżycie osobie poszkodowanej. Podczas wzywania pomocy powinniśmy udzielić informacji na temat miejsca wypadku, stanu osoby poszkodowanej i przebiegu sytuacji.

2. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) – Uciskaj!
Jeśli osoba poszkodowana nie oddycha – należy jak najszybciej rozpocząć resuscytację, czyli uciski klatki piersiowej i wdechy ratownicze, w systemie 30 ucisków i 2 wdechy. Im szybciej ją zaczniemy, tym szanse osoby poszkodowanej są większe! Wykonując uciski klatki piersiowej, zastępujemy pracę serca i powodujemy, że jej krew przepływa przez najważniejsze tkanki, a wdechy ratownicze zaopatrują jej krew w tlen. Dzięki temu organizm jest cały czas dotleniony. Klatkę piersiową uciskamy na środku, mocno i szybko, 30 razy w tempie około 100 na minutę. Wdechy ratownicze wykonujemy zaciskając nos osoby poszkodowanej, odchylając jej głowę (co pozwala udrożnić drogi oddechowe) i wprowadzając powietrze do ust przez ok. 1 sekundę.

3. Użyj AED! (Jeśli urządzenie to znajduje się  pobliżu.)
Jest to urządzenie niezwykle proste w obsłudze i do jego użycia nie jest potrzebne żadne szkolenie. AED po włączeniu zacznie wydawać polecenia głosowe i wystarczy się do nich stosować. To urządzenie pokieruje nas przez wszystkie działania. AED daje impuls, który daje szansę na przywrócenie akcji serca.

4. Opieka medyczna.
Każda osoba poszkodowana, która przeszła przez pierwsze ogniwa łańcucha przeżycia, musi znaleźć się pod opieką medyczną (personelu z Pogotowia Ratunkowego, a następnie w szpitalu).

p. Beata Augustynowicz, p. Agnieszka Dobrowolska


Święto Konstytucji 3 Maja

Email Drukuj PDF

Dzisiaj w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Najpierw zaśpiewaliśmy hymn państwowy. Potem Iza Goliczewska przeczytała krótką informację o konstytucji. Następnie przemawiał pan dyrektor. Po wyjściu pocztu zaczęła się część artystyczna. W tej części wystąpili z recytacją wierszy: Karina Karwowska i Mateusz Judycki. Potem był gwóźdź programu - rozmowa z zespołem ekspertów ze szkoły społecznej, którzy przybliżyli nam historię Konstytucji 3 Maja i okoliczności jej powstania. Rozmowę prowadzili: lza Goliczewska i Sebastian Malinowski. To była ciekawa rozmowa. Potem widownia rozwiązała krzyżówkę. Po niej trzy zespoły złożone z uczniów z naszej szkoły i zaproszonych gości układały puzzle związane z tematem Konstytucji 3 Maja. Na zakończenie Sandra Przyłucka z Weroniką Kamińską rozdały wszystkim uczniom pamiątkowe kolorowanki przy akompaniamencie piosenki o majowej jutrzence.

Tekst ułożyły: Weronika Kamińska, Sandra Przyłucka i pani Ula Cioch

 


Nasi wspaniali aktorzy w Białymstoku

Email Drukuj PDF

27.04.2017 roku dwie grupy teatralne z naszej szkoły „Rafa” oraz „Marzyciele”, wzięły udział w XV Wojewódzkim Przeglądzie Grup Teatralnych Szkolnictwa Specjalnego ,,I Ty Możesz Zostać Aktorem”, który odbył się na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury ,,Spodki” w Białymstoku.      Zespół „Rafa” zaprezentował się z teatrem cieni i czarnym teatrem w przedstawieniu ,,W Krainie Marzeń”, natomiast zespół „Marzyciele” zaprezentował inscenizację pt. ,,Kwiat Paproci”.  Wyjazd ten dostarczył naszym uczniom wielu pozytywnych wrażeń, był okazją do integracji. Uczniowie oprócz zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich mieli możliwość oglądać występy innych aktorów. Wielką niespodzianką był występ ,,czarodzieja”, iluzjonisty, który z humorem wprowadził nas w świat magii. Reprezentanci naszej grupy, również zaprezentowali się obok niego na scenie w czasie prezentowania jednej z jego sztuczek.

Nasi uczniowie spisali się na medal. W czasie wyjazdu przestrzegali norm społecznych, bardzo kulturalnie zachowywali się w czasie obiadu oraz w czasie spożywania herbatki z ciasteczkiem. Umilali nam drogę wspólnym śpiewem oraz czytaniem książki. Zdobyli sympatię kierowcy, który zaproponował dalsze wspólne wyjazdy. Z taką grupą można jechać ,,na koniec świata”. Uczestniczki zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z zespołu ,,Rafa” udowodniły, że także w atrakcyjny sposób potrafią zaprezentować się na scenie i być wspaniałymi partnerami w tego typu wyjazdach. Wszyscy mamy nadzieję, że w przyszłym roku, nie zabraknie nas w Białymstoku. Spotykamy się za rok !!!

p. Agata Renda, p. Daria Dębowska,

p. Urszula Sieńkowska-Cioch, p. Katarzyna Kasjanowicz

W zdrowym ciele zdrowy duch!!!

Email Drukuj PDF

W ramach Tygodnia Zdrowia uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 7 mieli spotkanie z pielęgniarką Joanną Grochowską z Przychodni Rodzinnej przy ul. Hożej w Augustowie. Spotkanie dotyczyło zdrowego odżywiania. Uczniowie zostali zapoznani z piramidą zdrowego żywienia, poznali przykładowe produkty należące do poszczególnych ich grup oraz częstotliwość ich spożywania w ciągu dnia oraz tygodnia. Dowiedzieli się, że podstawą piramidy zdrowia jest ruch, w różnych jego odmianach, zarówno w ramach zajęć szkolnych, jak i po ich zakończeniu. Ważną sprawą jest również właściwe nawadnianie organizmu, czemu służy picie wody w jej najprostszej postaci. Pani Joanna uczuliła uczniów również na to, czego należy unikać w codziennej diecie, aby być zdrowym, sprawnym  i odpornym na zachorowania. Dobrym uzupełnieniem zajęć były przykładowe eksponaty naturalne ilustrujące produkty zawarte w piramidzie zdrowego żywienia, a  zabawa w ich rozpoznawanie uatrakcyjniła zajęcia. Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Joannie Grochowskiej za przeprowadzenie zajęć i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzi szerząc nam wiedzę na temat zdrowia.

p. Halina Szulewska, p. Agnieszka Turowska

Strona 8 z 91